Galiu pasirinkti

Kylant vis didesniam nerimui dėl COVID-19 viruso plitimo Lietuvoje, daug žmonių renkasi izoliaciją: dirba iš namų, atsisako įprastų veiklų, hobių ir pan.

COVID-19 privertė žmones pasijausti pažeidžiamais. Bet būti pažeidžiamu – nereiškia būti bejėgiu. Žmonės gali patys valdyti savo streso reakcijas, baimę ir kitas kritinėje situacijoje kylančias emocijas.

Jums gali padėti tokios rekomendacijos:

1. Rinkitės oficialius informacijos šaltinius. Kylant baimei ir iracionalumui, labai svarbu pasirūpinti savimi ir kiek įmanoma sumažinti susidūrimą su netinkamais, nepatikimais informacijos šaltiniais, netikromis naujienomis, nes jie tik toliau klaidingai maitina mūsų baimę.

2. Pasirinkite du momentus per dieną, kada tikrinsite naujienas, ir labai aiškiai apsibrėžkite, kokius informacijos šaltinius skaitysite.

3. Laikykitės sveikatos priežiūros ir higienos reikalavimų, plaukitės rankas muilu.

4. Nekeiskite savo rutinos. Kylant panikai svarbu laikytis to, kas tikra, žinoma, nuspėjama. Tęskite savo darbus ir laikykitės kasdienių įpročių tiek, kiek tik galite.

5. Fizinė sveikata ir buvimas lauke – labai svarbu geros psichinės sveikatos užtikrinimui. Įtampos „nukrovimas“ kažką veikiant padės užtikrinti geresnį nakties miegą.

6. Pakankamai ilsėkitės.

7. Reguliariai valgykite.

8. Kalbėkitės ir leiskite laiką su šeima ir draugais.

9. Savo nerimu, kylančiais jausmais dalinkitės su tais, kuriais pasitikite.

10. Kylant stipriam nerimui, kreipkitės į psichikos sveikatos specialistus ir užsirašykite į nuotolinę konsultaciją.

11. Užsiimkite veiklomis, kurios padeda atsipalaiduoti: joga, autogeninėmis treniruotėmis, skaitymu, augalų priežiūra ir pan.Plintant COVID-19 labai svarbu bendradarbiauti, kurti savitarpio paramos ir solidarumo kultūrą. Deja, kylanti panika tam tikrais atvejais pradeda skaldyti visuomenę, kas gali kliudyti efektyviam viruso plitimo stabdymui.

Dėl to kiekvienam žmogui svarbu nepamiršti pasirūpinti psichine sveikata – tai padės išlikti ramiems ir bendradarbiaujantiems.

Jau ir mūsų mieste žmonės buriasi į savanorių gretas, siekiant pagelbėti šalia esančiam kaimynui. Jei turite tokią galimybę, būtinai sudalyvaukite šiame bendrystę skatinančiame veiksme.

(tekstas remiasi lrt.lt 2020-03-13 dienos skelbta informacija)