Menu Close

Kaip parodyti vaikui, kad mes jį mylim

Dalinamės Jorūnės Vyšniauskytės-Rimkienės patarimais

Kartais atrodytų ir nedideli dalykai – bendra šeimos vakarienė, pasaka prieš miegą, – leidžia vaikui jaustis mylimu ir svarbiu. Kartu praleistas laikas padeda kurti artimumo jausmą šeimoje ir pozityvius tarpusavio ryšius, leidžia vaikui atskleisti savo tapatumą ir tai, kas šeimai yra svarbu.

Nors būdų parodyti meilę vaikui yra nemažai, šį kartą siūlau atkreipti dėmesį į šeimos bendrą laiką – jo kiekį ir kokybę.

Skirtingi būdai kartu prasmingai praleisti laiką

Paklauskite savęs, kiek jūsų šeima kasdien praleidžia laiko kartu? Daugiau nei septynias minutes? Jei atsakymas „Taip“, tai esate nebe šalies vidurkis. Kitas klausimas – ką jūs kartu veikiate?

Egzistuoja begalės būdų, kaip šeimos nariai gali leisti laiką kartu. Kiekviena šeima jų yra susikūrę tikriausiai ne vieną. Visgi noriu priminti kai kuriuos labai paprastus, bet veiksmingus būdus būti kartu.

Kartą dienoje kartu valgyti. Nors kartą dienoje pagal šeimos galimybes susėsti prie bendro stalo. Tai gali būti pusryčiai kartu pradedant dieną, gali būti pietūs (eilinę savaitės dieną dirbančių tėvų šeimose tai sudėtingiau įgyvendinti, bet savaitgalio šeimos pietūs puikiai pasiteisina) arba vakarienė aptariant praėjusios dienos įvykius.

Laikas pokalbiams. Pokalbio su vaiku metu mes rodome, kad jis mums yra svarbus. Klausomės jo nuomonės, idėjų, emocijų, svajonių. Tačiau tokiam pokalbiui būtinos sąlygos – klausti ir klausytis. Deja, suaugusiųjų klaida – paklausti klausimo ir patiems atsakyti. Ne monologas ar nurodinėjimai ką ir kada daryti, bet dialogo forma turėtų vyrauti tokio pokalbio metu. Jei norime, kad mūsų vaikas jaustųsi išgirstas – turime išmokti būti neutralūs klausytojai, savo mintyse palikdami visišką laisvę vaikui išsakyti, ką jis nori su mums pasidalinti.

Bendra fizinė veikla. Tai  gali būti paprastas pasivaikščiojimas artimiausiame parke ar netyrinėtomis miesto ar miestelio galvelėmis. Pasivaikščiojimas miške. Žygis (nuo kelių iki keliolikos kilometrų) yra puikus būdas ugdyti savo ir vaiko atsparumą ir tobulėti kartu. Blogas oras neturėtų būti „stabdis“, jei norite užauginti iššūkių nebijančią atžalą. Dviračiai, baseinas ir kiti tradiciniai bei netradiciniai fizinės veiklos būdai būti kartu su savo atžalomis.

Laisvalaikis. Ieškokite bendrų interesų kartu praleisti laisvalaikį – tai gali būti stalo žaidimai, modeliukų konstravimas, rankdarbiai ir t. t. Ne kartą teko girdėti, kad bendras filmų žiūrėjimas yra nuostabus būdas šeimai kartu praleisti laiką. Tokia veikla turi nemažai privalumų  –  vaikus įtraukiant į  filmo pasirinkimą, aptariant, kodėl žiūrėsime būtent tą kūrinį, jie mokomi priimti sprendimus ir argumentuoti. Jei filmui pasibaigus skirsite papildomo laiko aptarti iškilusias emocijas ir mintis, padėsite vaikui mokytis geriau pažinti save ir pasaulį.

Dirbti kartu. Bendra veikla – tai ne tik maloni su laisvalaikio užimtumu susijusi veikla. Puikiausiai tam tinka bendri darbai, pavyzdžiui, talka, tokia kaip obuolių skynimas senelių sode, remontas namie ar maisto ruošimas. Dauguma užaugome su savo tėvais kartu dirbdami kasdieninius buitinius darbus. Tenka pastebėti praktikoje, kad skubantys tėvai siekia atriboti savo atžalas nuo fizinio darbo, o vėliau stebisi, kodėl jų vaikai nenoriai prisideda prie bendros šeimos veiklos.

Šeimos ritualai. Šeimos gyvenime ritualai (kasdieniniai, kassavaitiniai, sezoniniai) yra labai svarbūs – jie leidžia jausti šeimos unikalumo jausmą ir puoselėti saugumą. Žinojimas, kad ši ar kita veikla yra pasikartojanti ir nuosekli,  kuria vaiko saugumo jausmą. Kartais net nesuvokiame, kad turime šeimos ritualus, nes jie eina iš kartos į kartą, kartais juos naujai kuriame. Kviečiame sąmoningai pergalvoti, kokie ritualai jums svarbūs ir kokius gal galite naujai pradėti taikyti savo šeimos gyvenime. Rytinis palinkėjimas, apsikabinimas prieš atsisveikinant, vakarinis arbatos gėrimas,  pokalbis apie praėjusią dieną, vakarinė pasaka ar lopšinė prieš miegą, komplimentų šeimos nariams kassavaitinis išsakymas,  sekmadienio pietūs, teminės gimtadienio šventės ar kiti būdai gali įnešti į jūsų šeimą daugiau bendro džiaugsmo.

„Čia ir dabar“. Kartais nereikia nieko ypatingo kartu veikti, užtenka tik kartu būti, kad vaikas (nesvarbu ar tai kūdikis, ar maištaujantis paauglys) jaustų, kad esame šalia.

spausdinta „Darnūs namai” svetainėje

Skip to content